Urząd Gminy Zduńska Wola

Newsletter

Aby otrzymywać najnowsze informacje z naszego serwisu wpisz e-mail.

Najnowsze w galerii

Dziś jest:

Jubileusz 25-lecia Zespołu Muzyki Dawnej


 

JUBILEUSZ 25-LECIA

ZESPOŁU MUZYKI DAWNEJ


„FISTULATORES ET CANTORES NOVIENSES”


    W sobotę, 20 września, Piszczkowie i Śpiewacy Nowscy obchodzili swój Jubileusz. Zespół Kameralny Muzyki Dawnej, z którego się wywodzą powstał bowiem przy Szkole Podstawowej nr 2 w roku szkolnym 1983-84. Przez wszystkie te lata kierowniczką artystyczną i dobrym duchem grupy jest Pani Eugenia Butyńska, która swą pracę pedagogiczną rozpoczęła w roku 1968.

Zespół kilkakrotnie zmieniał swą nazwę, a przez ćwierć wieku przewinęło się przezeń wielu utalentowanych młodych ludzi, odgrywających obecnie, w swym dorosłym życiu, ważną rolę nie tylko w społeczeństwie lokalnym.

Obchody Jubileuszu rozpoczęto dziękczynną Mszą świętą, sprawowaną przez księdza kanonika Tomasza Rakowskiego, w intencji wszystkich osób związanych z Zespołem. Msza owa odprawiona została w kościele p.w. świętego Maksymiliana, a tuż przed nią serdeczne życzenia i podziękowania dla Zespołu przekazał ksiądz prałat Józef Talkowski, proboszcz i dziekan nowski. Natomiast ksiądz Tomasz w swej homilii nawiązał do przypowieści o siewcy i ziarnach - ziarnach, które wydały swój owoc.


W trakcie nabożeństwa Zespół śpiewał pieśni liturgiczne, po jego zakończeniu zaś, w składzie wzmocnionym przez wcześniejsze pokolenia jego artystów, zaprezentował się w repertuarze sakralnym i nie tylko – w programie, obok Gaude Mater czy Czego chcesz od nas, Panie, znalazły się bowiem Va pensiero z opery „Nabucco” Verdiego czy negro spirituals Deep River.

Po Mszy śpiewacy i zaproszeni goście przeszli na zamek, na Koncert Pokoleń. Wejściu na salę towarzyszyła muzyka fletowa w wykonaniu zaprzyjaźnionego Zespołu Muzyki Dawnej Mille Regretz z Trąbek Wielkich, kierowanego przez Panią Emilię Ziemian.

Potem rozpoczął się właściwy koncert, przeplatany wzajemnymi życzeniami i podziękowaniami. Prowadzili go młodzi artyści Fistulatores et Cantores Novienses, Agata Rychlewicz i Bartłomiej Kłos. Chwilą ciszy uczczono pamięć Pani Joanny Bieńkowskiej, tragicznie zmarłej członkini Zespołu. Następnie kierownik artystyczny grupy, Pani Eugenia Butyńska, wraz z Dyrektorem Centrum Kultury „ZAMEK”, Panem Andrzejem Gappa, wręczyli Podziękowania osobom, które wspierają Zespół i przyczyniły się do organizacji Jubileuszu (lista nr 1). Potem rozpoczęło się jego świętowanie, w którym ważną rolę odegrali goście z Gniewu – Pan Wojciech Górski wraz z Zespołem Kociewskim Burczybas.

Wspólnie z Burczybasem wykonany został utwór Hola chłopcy, kolejne zaś w różnych składach Fistulatores – m.in. Służyłem ja Tobie, Come again, O voso galo comadre czy Freedom is coming. Wielki entuzjazm wzbudziło brawurowe wykonanie pop’owego hitu Barbara Ann /z repertuaru Jan & Dean/.

Potem nadeszła pora na kolejne życzenia i podziękowania, składane tym razem Zespołowi. Przekazali je przedstawiciele władz miejskich, z Burmistrzem Nowego Stanisławem Butyńskim na czele. Upominki dla Cantores’ów, na ręce Pani Wioletty Pasierbskiej i Wiktorii Dąbrowskiej, wręczyła PaniUrszula Kempińska-Czerwińska.

Kolejnym punktem programu były podziękowania dla obecnych członków Fistulatores et Cantores Novienses oraz dawnych, na stałe związanych z Zespołem (lista nr 2). Później to Zespół składał podziękowania swej kierowniczce. Były też życzenia od Mille Regretz.

Potem rozległo się gromkie Sto lat! i na salę wjechał tort, do którego konsumpcji przygrywał Burczybas. Niektórzy nawet zaczęli tańczyć. Ostatnim punktem programu był wieczór wspomnień – czyli zestaw zdjęć z przeszłości Zespołu, przygotowany przez Pana Grzegorza Pasierbskiego, oglądany z wielkim zainteresowaniem
.


Zobacz galerię

Lista jubileuszowa nr 1
Lista jubileuszowa nr 2