Najnowsze w galerii

Zaproszenie na koncert w ramach Muzyki Kościołów

Dodano: 18 czerwca 2018

Nadwiślańskie Stowarzyszenie „Aktywni” zaprasza na 11 sezon cyklu koncertów „Muzyka Kościołów”. Na koncertowe lato zaplanowano trzy koncerty, pierwszy już w niedzielę 24 czerwca 2018 roku. W kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Marii Kolbe w Nowem, o 17:45, wystąpi Zespół Muzyki Dawnej „Inégalité” w składzie: Irena Filuś, Natalia Tyrańska – skrzypce barokowe,  Weronika Kulpa – wiolonczela barokowa, Marek Przywarty – klawesyn. Zespół „Inégalité” składa się ze studentów i absolwentów Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, specjalizujących się w grze na instrumentach historycznych. Zespół powstał przy okazji realizacji jednego z przedmiotów akademickich, jednak z powodu świetnie układającej się współpracy postanowił rozszerzyć swoją koncertową działalność poza środowisko akademickie. Muzycy współpracują z najważniejszymi instytucjami kulturalnymi w regionie, takimi jak Opera Nova czy Filharmonia Pomorska.  Choć w ich życiu zawodowym stykali się z wieloma gatunkami muzycznymi, począwszy od muzyki folkowej, poprzez tzw. klasyczną, a skończywszy na rozrywkowej,to właśnie muzyka dawna zauroczyła ich, przywiązała i popchnęła do wspólnej pracy. Skąd wzięła się nazwa zespołu? Inégalité w dosłownym tłumaczeniu z języka francuskiego oznacza „nierówność”. W terminologii muzycznej jest to specyficzny dla barokowej muzyki francuskiej sposób grania równych wartości rytmicznych – gra się je „nierówno”. Podobnie „nierówni”, lub może raczej „różni” są członkowie zespołu – każdy z innym bagażem muzycznych doświadczeń i obdarzony innym temperamentem. To wszystko starają się połączyć tak, by życiowe inégalité  zamieniło się w pełne harmonii, muzyczne piękno. Wstęp na koncert jest wolny. Cykl koncertów dofinansował Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.