19 lutego 1945 roku zakończyła się niemiecka okupacja Nowego

Dodano: 19 lutego 2019

19 lutego 1945 roku zakończyła się niemiecka okupacja Nowego, która odcisnęła straszne piętno w naszej lokalnej społeczności. W związku z przygotowywaną ofensywą wojsk radzieckich i polskich armia niemiecka rozpoczęła opracowywanie planów ewakuacyjnych oraz budowę umocnień polowych. Około 20–21 stycznia 1945 roku władze niemieckie zarządziły ewakuację miasta. W styczniu przez Nowe przemieszczały się kolumny więźniarek prawdopodobnie z obozu koncentracyjnego w Stutthofie .

Na przełomie stycznia–marca 1945 roku walki na Pomorzu toczyły wojska 2. Frontu Białoruskiego marszałka Konstantego Rokossowskiego. Według danych na 14 stycznia 1945 roku w skład Frontu Białoruskiego wchodziło siedem armii oraz 5 armia pancerna, 4 armia lotnicza, dwa korpusy pancerne, 8 korpus zmechanizowany i 3 korpus kawalerii, około 16 tysięcy dział, 1178 czołgów, 1647 samolotów.  Walki na obszarze powiatu świeckiego prowadziła 2. Armia Uderzeniowa gen. I. Fediuninskiego, która wchodziła w skład 2. Frontu Białoruskiego. W dniu 27 stycznia 1945 roku Rosjanie sforsowali Wisłę i w oparciu o  zdobyte na bazie pierwszych miejscowości zdobytych po lewobrzeżnej stronie Wisły utworzyły przyczółek do dalszych działań. Broniące tego rejonu oddziały niemieckie 23. Korpusu i 27. Korpusu 2. Armii gen. Waltera-Otto Weissa  stawiały wszędzie tak zacięty opór, że natarcie jednostek radzieckich rozwijało się bardzo wolno. W dniach 10–12 lutego 1945 roku zdobyto Świecie nad Wisłą, gdzie podczas walk zginęło około 700–800 żołnierzy polskich i radzieckich. Kilka dni później w wyniku podjętych dalszych działań zaczepnych zajęto w dniu 19 lutego 1945 roku Nowe. Podczas walk o miasto i okoliczne miejscowości zginęło 657 żołnierzy radzieckich. Duże straty poniosły wojska niemieckie, które straciły około 300 żołnierzy, którzy zostali pochowani na cmentarzu ewangelickim w Nowem .  Miasto zostało w znacznej części zniszczone.

Latem 1945 roku zaczęto zbierać środki finansowe na urządzenie zbiorowej mogiły dla poległych żołnierzy radzieckich walczących o miasto i okoliczne miejscowości. Wcześniej, ze względu na działania frontowe, poległych żołnierzy pochowano na ponad 40 prowizorycznych cmentarzach.   Ekshumacje trwały do 1949 roku aż  wszystkie zwłoki żołnierzy przeniesiono na cmentarz w Nowem .

Na zdjęciach znajduje się  obelisk na cmentarzu, zniszczenia wojenne Nowego oraz tablica pamiątkowa poległego żołnierza.

Za: Krzysztof Halicki, Nowe nad Wisłą w latach 1945–1989, Nowe – dzieje starego miasta. Nowe -Gdynia 2016.

Accounting Homework Help Essay Help Corporation Pay for research paper Help with Coursework University Assignment Help Can You Write My Essay in 3, 6, or 12 Hours? Assignment Writing Service Write My Essay for Me Here!