70 lat pracy artystycznej Stefana Gełdona

Dodano: 22 października 2019

W sobotę, 18 października 2019 roku odbyła się uroczystość związana z jubileuszem  70-lecia pracy artystycznej Stefana Gełdona. Warto więc  przypomnieć życiorys  Jubilata. Pan Stefan Gełdon jest nie tylko zasłużonym działaczem kultury. Już jako młody chłopak wziął udział w II wojnie światowej, między innymi jako  członek francuskiego ruchu oporu, potem żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w II Korpusie we Włoszech. Tam też kontynuował, rozpoczętą jeszcze przed wojną, edukację gimnazjalną.  Po powrocie do kraju, od 1 września 1947, został nauczycielem w Szkole Podstawowej w Białochowie, powiat Starogard Gdański, gdzie najpierw założył szkolny teatr żywego planu, a w roku 1949 szkolny teatr lalek. Pierwsze przedstawienie, wystawione w 150 rocznicę urodzin Aleksandra Puszkina, zwało się „O popie i jego słudze Jełopie”. W Strzelcach zainicjował Biesiady Lalkarskie, służące wymianie doświadczeń między osobami zainteresowanymi teatrem lalek. Od samego początku jest też uczestnikiem Ogólnopolskich Spotkań Lalkarzy w Puławach.    13 maja 1968 roku został instruktorem kategorii „S”, a 19 czerwca 1985 roku za swą działalność otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski . Od 1992 roku mieszka w Nowem. Założył w Centrum Kultury „ZAMEK” amatorski Teatr Lalek, potem Teatr Lalek i Cieni pod nazwą „Baśniowy Świat”. Odbywa się pierwszy nabór dziecięcych animatorów. Pierwsze przedstawienia – „Czerwony Kapturek” i „Stonoga” zespół dał jeszcze w Białe Ferie roku 1993. Przez teatr ów przewinęło się do tej pory co najmniej 200 dzieci  i młodzieży. Dał on niemal 500 przedstawień, w jego repertuarze znalazło się ponad 40 sztuk. Wśród wystawianych tytułów znalazła się adaptacja bajki regionalnej Bernarda Janowicza „O kozie rogaty” w gwarze kociewskiej. 9 kwietnia 1994 roku odbyła się I Biesiada Lalkarska w Nowem, druga zaś jeszcze w tym samym roku, jesienią. Kolejne Biesiady miały już doroczny, jesienny termin. W 2017 roku zespół uroczyście obchodził 25-lecie działalności; odbyła się też XXV Biesiada Lalkarska. Z tej okazji zorganizowano wystawę lalek i fotogramów, po części zaprezentowaną również w Muzeum Ziemi Kociewskiej  w Starogardzie Gdańskim.  Pan Gełdon jest pomysłodawcą i współredaktorem periodyków: „Miłośnik Teatru Lalek” /WDK Bydgoszcz/ i „Poradnik Lalkarza” /WDK Lublin/ oraz autorem    zeszytów z serii „Technika Teatru Lalek”. Skalę sukcesu instruktorskiego Pana Gełdona w pełni oddaje udział „Baśniowego Świata” w Spotkaniach puławskich – od ich XXVI edycji w roku 1994 był tam 8 razy.  W 2018 roku Pan Stefan Gełdon otrzymał nagrodę POLCUL Jerzy Boniecki Foundation – Australia za organizację i animację teatru lalkowego „Baśniowy Świat” oraz Nagrodę Starosty Świeckiego w kategorii – Kultura i sztuka.   Podczas Jubileuszu życzenia składali przedstawiciele samorządu, instytucji kultury, członkowie teatru lalkowego oraz przyjaciele i znajomi Pana Stefana. Szczególne życzenia, bo w gwarze kociewskiej,  złożyła nestorka ruchu regionalnego Gertruda Woźnicka.  Wyśpiewano  także życzenia „200 lat w zdrowiu i pomyślności”. Odbyła się także XXVII Biesiada Lalkarska, wystąpił słupski teatr   Władca Lalek z przedstawieniem Pan Brzuchatek.

Do My Accounting Assignment Essay Help Corporation Can You Write My Essay in 3, 6, or 12 Hours? EduBirdie Promo Code Write My Essay for Me! Pay to write research paper Assignment Writing Service Assignment Help Pay Someone To Do Accounting