70 lat w służbie OSP Nowe

Dodano: 2 lutego 2016

W bieżącym roku, druh Edwin Kottlenga obchodzi jubileusz 70 lat wysługi w służbie, w szeregach druhów ochotników nowskiej OSP. Jest najstarszym stażem druhem jednostki. Ze strażą związany właściwie od zawsze. Od najmłodszych lat wprowadzany w tajniki pracy i życia strażaków ochotników przez ojca Franciszka, wieloletniego, zasłużonego dla ruchu strażackiego i społeczności lokalnej, działacza strażackiego w Nowem. Bycia strażakiem i stawania się nim, uczył się na najlepszych z możliwych wzorach. W strukturach młodzieżowych straży, znalazł się 1 lutego 1946 roku. W 1950 roku przeszedł kurs w zakresie szkolenia przeciwpożarowego i ratownictwa, i mógł już wyjeżdżać do akcji ratowniczych. Następnie w Toruniu ukończył kurs mechaników m.in. w zakresie obsługi motopomp, a w 1952 r. podczas pełnienia służby wojskowej zrobił prawo jazdy, i po powrocie do Nowego pełnił w straży funkcję mechanika – kierowcy. Od 1960 roku członek zarządu, następnie zastępca naczelnika. W 1983 roku wybrany zostaje wiceprezesem nowskiej OSP, a w latach 1987-2006 pełnił nieprzerwanie funkcję Prezesa OSP w Nowem. Za jego prezesury, w czerwcu 1987 r. jednostka otrzymała nowy samochód gaśniczy marki „Jelcz”, wzbogaciła się także o przyczepę proszkową, aparaty oddechowe i 4- przęsłową drabinę nasadkową. 29 kwietnia 1995 r. decyzją Komendy Głównej Straży Pożarnej, OSP w Nowem włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego. W akcie jego podpisania uczestniczył z ramienia straży obok burmistrza Stanisława Butyńskiego. Od roku 2006 honorowy prezes nowskiej OSP. W roku 1997 odznaczony Złotym Znakiem Związku. W 2002 roku – Złotym Krzyżem Zasługi oraz Medalem im. Chomicza. Do dnia dzisiejszego, gdy tylko pozwala mu na to zdrowie codziennie bywa w nowskiej remizie, dzieląc się ze strażakami swoją wiedzą praktyczną, jak i bezcennymi wspomnieniami z historii.

Na zdjęciu – Edwin Kottlenga

010_140lecieOSP_Nowe

Pay to write research paper Assignment Help Do My Coursework Do My Accounting Assignment Essay Help Corporation Assignment Writing Service EduBirdie Promo Code Help with Coursework University Write My Essay for Me Here!