Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 14 marca

Dodano: 4 marca 2021

Do 14 marca wydłużono okres dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Przysługuje on m.in. gdy placówka oświatowa dziecka lub dorosłej osoby niepełnosprawnej jest zamknięta, lub działa w ograniczonym zakresie w związku z Covid-19.

Nie zmieniły się zasady przysługiwania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Tak jak do tej pory o dodatkowy zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać się ubezpieczeni rodzice dzieci do lat 8, jak i starszych dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Do zasiłku uprawnieni są też rodzice lub opiekunowie pełnoletnich osób niepełnosprawnych. Ze świadczenia można skorzystać także, gdy z powodu pandemii dzieckiem nie może zająć się niania, z którą rodzic ma zawartą umowę uaktywniającą lub opiekun dzienny – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może w tym czasie zapewnić dziecku opiekę, np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego.

Do wypłaty zasiłku potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy.

Natomiast rodzic, który prowadzi własną firmę, składa dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzór oświadczenia jest dostępny na stronie internetowej www.zus.pl.