Korzystne przeliczenie emerytury i renty dla rocznika 1953

Dodano: 10 sierpnia 2020

Ubezpieczeni urodzeni w 1953 roku doczekali się ustawy zmieniającej, wykonującej wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 r. Mogą na jej mocy ustalić wysokość emerytury powszechnej po raz pierwszy lub ponownie przeliczyć wysokość emerytury, a także renty rodzinnej bez pomniejszania o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych.

Z korzystnych zmian w przepisach mogą skorzystać osoby urodzone w 1953r. bez względu na płeć, które prawo do wcześniejszej emerytury mają ustalone na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013r.

Kto nie musi składać wniosku

ZUS z urzędu dokona ponownego ustalenia wysokości emerytury osobom, którym wcześniej już ustalił wysokość emerytury powszechnej z pomniejszeniem o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych. Przeliczeniu z urzędu będą również podlegały renty rodzinne przyznane uprawnionym członkom rodziny po tych osobach. Oznacza to, że osoby te nie muszą składać żadnego wniosku, ZUS przeliczy świadczenia po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy tj. po 11 stycznia 2021 r. Ewentualne złożenie wniosku nie przyspieszy załatwienia sprawy. – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Nowa wysokość emerytury zostanie ustalona bez pomniejszenia o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych. Świadczenie w ponownie ustalonej wysokości przysługuje od dnia nabycia prawa do emerytury w wieku powszechnym lub od dnia, od którego podjęta została wpłata zawieszonej emerytury. Jeśli ponownie ustalona wysokość świadczenia jest wyższa od pobieranej dotychczas emerytury, wówczas ZUS wypłaci wyrównanie.

Kto i kiedy może złożyć wniosek

Natomiast osoby, które są na wcześniejszej emeryturze i nie składały jeszcze wniosku o emeryturę powszechną, by skorzystać z korzystnych zmian dla rocznika 1953 muszą złożyć wniosek o emeryturę powszechną nie później niż do 11 stycznia 2021 r. Wówczas emerytura zostanie obliczona bez pomniejszenia o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych.

Krystyna Michałek

Rzecznik Regionalny ZUS

Województwa Kujawsko-Pomorskiego

website pay people for homework best website for essay help Discount Code more click here do u have to a high school deploma or ged to work at lp corp in roaring river nc ca.bestessays.com Promo code 2021 LiteratureReviewWritingService.com coupon code What it's all about? pay someone to do online math homework