Ogłoszenie otwartego konkursu ofert nr 2/2023 na wykonywanie zadania publicznego pod nazwą ”Profilaktyka zdrowia psychicznego – realizowana w środowisku lokalnym”
Dodano: 11 stycznia 2023
ZARZĄDZENIE NR 427/2022
BURMISTRZA NOWEGO
z dnia 20 grudnia 2022 roku
w sprawie ogłoszenia otwartego konkursu ofert nr 2/2023 na wykonywanie zadania publicznego pod nazwą ”Profilaktyka zdrowia psychicznego – realizowana w środowisku lokalnym”.
Działając na podstawie art. 31 i 33 ust.3 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2022r. poz. 559 t.j. z póź. zm.[1]), art. 11 ust. 2, art.13 ust. 1 i 2 i art. 14 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. z 2022 r. poz. 1327 t.j. ze póź. zm.[2]) zarządzam, co następuje:
- 1. Ogłaszam otwarty konkurs nr 2/2023 na wykonywanie zadania publicznego pod nazwą ”Profilaktyka zdrowia psychicznego – realizowana w środowisku lokalnym” przez organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego.
- 2. Ogłoszenie o konkursie stanowi załącznik nr 1 do zarządzenia, opis oraz kalkulacja przewidywanych kosztów realizacji działania stanowi załącznik nr 2 do zarządzenia.
- 3. Ostateczny termin składania ofert zostaje wyznaczony na dzień 18 stycznia 2023 roku. O zachowaniu terminu decyduje data wpływu oferty do Urzędu Gminy Nowe, Plac Św. Rocha 5, 86-170 Nowe.
- 4. Ogłoszenie o konkursie zostanie zamieszczone na stronie internetowej Urzędu Gminy Nowe www.gminanowe.pl (zakładka „Organizacje pozarządowe”), w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.gminanowe.pl (zakładka „Współpraca z organizacjami pozarządowymi”) oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie Urzędu Gminy w Nowem.
- 5. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Burmistrz Nowego
Czesław Woliński
Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 427/2022
Burmistrza Nowego z dnia 20 grudnia 2022 r.
Burmistrz Nowego ogłasza otwarty konkurs ofert nr 2/2023
na wykonywanie zadań publicznych w dziedzinie usług społecznych
Rozdział I
Rodzaje zadań objęte konkursem:
Celem konkursu jest wyłonienie realizatora zadania w projekcie pod nazwą „Opracowanie
i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych” Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 Oś priorytetowa II Efektywne polityki publiczne dla rynku pracy, gospodarki i edukacji Działanie 2.8. Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym.
Liderem projektu jest gmina Nowe w jej imieniu projekt będzie realizował Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Realizator jest zobowiązany do ścisłej współpracy
z liderem.
Zadaniem realizatora będzie:
- Profilaktyka zdrowia psychicznego – realizowana w środowisku lokalnym.
Szczegółowy opis zadania stanowi załącznik nr 2 do Zarządzenia Nr 427/2022 Burmistrza Nowego z dnia 20 grudnia. 2022r dostępnego na stronie internetowej pod adresem https://bip.gminanowe.pl/?c=5787
Rozdział II
Wysokość środków publicznych przeznaczonych na realizację zadania.
- Na realizację zadania wymienionego w konkursie zgodnie z kalkulacją przewidywanych kosztów realizacji działania planuje się przeznaczyć kwotę 18 400 zł.
- Zmiany w zakresie realizacji zadań finansowanych w ramach powierzenia zadań wymagająpisemnego zgłoszenia i zgody Grantodawcy (Departament Pomocy i IntegracjiSpołecznej
w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Instytucja Organizująca Konkurs).
- W 2021 r. na wykonywanie zadań publicznych związanych z realizacją zadań z zakresu pomocy społecznej Gmina Nowe przeznaczyła kwotę 15 400 złotych, w roku 2022 13 955 złotych. Wykaz wszystkich podmiotów, które otrzymały dofinansowanie w roku 2021 znajduje się na stronie internetowej Urzędu Gminy Nowe www.gminanowe.pl (zakładka „Organizacje pozarządowe”), w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.gminanowe.pl (zakładka „Współpraca z organizacjami pozarządowymi”)
- Burmistrz Nowego zastrzega sobie prawo do unieważnienia konkursu w przypadku nieotrzymania środków finansowych na realizację zadania lub w innych uzasadnionych przypadkach.
Rozdział III
Zasady przyznawania dofinansowań:
- Powierzenie zadania następuje z zastosowaniem przepisów art. 11 ust. 2, art. 13 ust. 1 i 2
i art. 14 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie (Dz. U. z 2022 r. poz. 1327 z późn. zm.). Do złożenia oferty uprawnione
są podmioty wymienione w art. 3 ust. 2 i 3 ww. ustawy prowadzące działalność pożytku publicznego w obszarze pomocy społecznej. - Złożenie oferty nie jest równoznaczne z powierzeniem zadań, nie gwarantuje również przyznania wnioskowanej przez Oferenta kwoty.
- W przypadku wyboru oferty, zlecenie realizacji zadania nastąpi w formie powierzenia zadania.
- Z dotacji Gminy, przyznanej w ramach otwartego konkursu ofert nr 2/2023 nie mogą być pokrywane wydatki:
1) poniesione przed terminem zawarcia umowy,
2) niezwiązane bezpośrednio z realizacją danego zadania,
3) z tytułu podatku od towarów i usług, jeżeli podmiot ma prawo do jego odliczenia,
4) z tytułu opłat i kar umownych,
5) poniesione na przygotowanie oferty,
6) związane z nabyciem lub dzierżawą gruntów.
7) koszty administracyjne realizatora np. obsługa księgowa projektu, opłaty telekomunikacyjne, CO, czynsz za wynajem pomieszczeń biurowych administracyjnych realizatora, itd.
Rozdział IV
Termin i warunki składania ofert
- Warunkiem przystąpienia do konkursu jest złożenie oferty realizacji zadania wg wzoru określonego w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań
z wykonania tych zadań (Dz.U. z 2018, poz. 2057) w terminie do 18 stycznia 2023 pocztą na adres:
Urząd Gminy Nowe plac Św. Rocha 5, 86-170 Nowe
lub osobiście do biura obsługi klienta:
Urzędu Gminy Nowe plac Św. Rocha 5, 86-170 Nowe
O zachowaniu terminu decyduje data wpływu oferty do Urzędu Gminy.
- Druk oferty realizacji zadania publicznego można pobrać ze strony internetowej Urzędu Gminy Nowe www.gminanowe.pl (zakładka „Organizacje pozarządowe”), z Biuletynu Informacji Publicznej www.bip.gminanowe.pl (zakładka „Współpraca z organizacjami pozarządowymi”) lub odebrać osobiście w Urzędu Gminy Nowe.
- Oferta musi być opieczętowana i podpisana czytelnie przez osoby, które zgodnie
z postanowieniami statutu lub innego aktu są uprawnione do reprezentowania podmiotu
i zaciągania w jego imieniu zobowiązań finansowych i zawierania umów.
- Do oferty przedkładanej na konkurs należy załączyć:
1) pełnomocnictwa i upoważnienia dla osób składających ofertę do reprezentowania podmiotu, jeśli dane osoby nie są wskazane w dokumencie stanowiącym o podstawie działalności podmiotu (dotyczy to w szczególności oddziałów terenowych organizacji),
2) nieobowiązkowym załącznikiem jest kopia aktualnego odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego (tj. zgodny ze stanem faktycznym i prawnym) lub wydruk z odpisu KRS pobrany ze strony http://ems.ms.gov.pl/ lub inny dokument potwierdzający status prawny oferenta oraz nazwiska i funkcje osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w jego imieniu.
3) oświadczenia, umowy bądź inne dokumenty potwierdzające kryteria punktowe na podstawie, których dokonana będzie ocena merytoryczna.
- Załączniki do oferty winny być:
1) ponumerowane,
2) podpisane przez osoby uprawnione, które zgodnie z postanowieniami statutu lub innego aktu są upoważnione do reprezentowania podmiotu na zewnątrz i zaciągania w jego imieniu zobowiązań finansowych,
3) potwierdzone za zgodność z oryginałem przez osobę lub osoby uprawnione, jeśli przedkładane są w formie kserokopii.
- Oferta wraz z załącznikami winna być złożona w skoroszycie, w zamkniętej
i opieczętowanej kopercie z oznaczeniem: Otwarty konkurs ofert nr 2/2023 w ramach projektu „Opracowanie i pilotażowe wdrożenie mechanizmów i planów deinstytucjonalizacji usług społecznych”.
- Na niniejszy konkurs uprawniony podmiot może złożyć 1 ofertę. Złożenie przez Oferenta więcej ofert spowoduje, że żadna ze złożonych ofert nie będzie rozpatrywana.
- Obowiązek sporządzenia kompletnej oferty spoczywa na Oferencie.
Rozdział V
Termin i warunki realizacji zadania
- Zadanie, na które jest składana oferta muszą zostać zrealizowane do 31 sierpnia 2023 roku.
- Zadanie winno być zrealizowane z najwyższą starannością, zgodnie z zawartą umową oraz z obowiązującymi standardami i przepisami, w zakresie opisanym w ofercie.
- Zmiany w zakresie realizacji środków finansowych lub sposobie realizacji działań realizatora,wymagają zgody wyrażonej w formie pisemnej.
- Zmiany w zakresie realizacji zadań finansowanych w ramach powierzenia zadań wymagają
pisemnego zgłoszenia i zgody.
Rozdział VI
Termin, tryb i kryteria wyboru ofert
- Wybór oferty do realizacji i tym samym ostateczne rozstrzygnięcie konkursu nastąpi nie później niż w ciągu 14 dni od ostatniego dnia przyjmowania ofert.
- Do oceny merytorycznej ofert złożonych na konkurs, Burmistrz Nowego powoła zarządzeniem Komisję konkursową.
- Warunkiem dokonania oceny merytorycznej oferty przez komisję konkursową będzie spełnienie następujących wymogów:
1) złożenie oferty na właściwym formularzu,
2) złożenie oferty na całość zadań,
3) złożenie oferty przez podmiot uprawniony do jej złożenia, którego działalność statutowa zgadza się z zakresem zadania publicznego będącego przedmiotem konkursu (potwierdzona odpowiednim zapisem w statucie),
4) złożenie oferty w terminie wymaganym w regulaminie,
5) dołączenie do oferty wszystkich wymaganych regulaminem załączników określonych
w rozdziale IV ust. 4, podpisanych przez osobę lub osoby uprawnione, które zgodnie
z postanowieniami statutu lub innego aktu upoważnione są do reprezentowania podmiotu
na zewnątrz i zaciągania w jego imieniu zobowiązań finansowych. W przypadku, gdy
do wniosku nie dołączono dokumentów wymaganych w postępowaniu konkursowym przewodniczący komisji konkursowej zamieszcza, na stronie internetowej Urzędu Gminy Nowe www.gminanowe.pl (zakładka „Organizacje pozarządowe”), w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.gminanowe.pl (zakładka „Współpraca z organizacjami pozarządowymi”), informację o możliwości i terminie uzupełnienia braków formalnych,
6) podpisanie oferty przez osobę lub osoby uprawnione, które zgodnie z postanowieniami statutu lub innego aktu upoważnione są do reprezentowania podmiotu na zewnątrz
i zaciągania w jego imieniu zobowiązań finansowych,
7) zgłoszenie w ofercie zadań zgodnych z celami i założeniami konkursu,
- Komisja dokona oceny merytorycznej zadań zgłoszonych do konkursu i zarekomenduje Burmistrzowi zadania do udzielenia wsparcia finansowego wraz z jego wysokością.
- Kryteria oceny merytorycznej:
Rodzaj kryterium | Maksymalna
liczba punktów |
1.Możliwość realizacji zadania publicznego:
a) doświadczenie w realizacji projektów w tym w formie partnerstwa, oferty wspólnej, konsorcjum, itd. Uwaga dotyczy działań zrealizowanych w latach 2014-2022
|
20 |
b) doświadczenie w realizacji projektów społecznych z zakresu mieszkalnictwa, na rzecz osób niepełnosprawnych, przeciwdziałania bezdomności i/lub wykluczeniu społecznemu
|
10 |
c) posiadanie, bądź utworzenie na czas trwania projektu i jego trwałości na terenie gminy Nowe biura projektu bądź pomieszczeń, w których możliwa jest realizacja poszczególnych działań.* (wkład rzeczowy) | 10 |
2 Analiza i ocena realizacji zleconych zadań publicznych, w przypadku organizacji, które w latach poprzednich realizowały zlecone zadania publiczne/ rzetelność, terminowość, sposób rozliczenia otrzymanych na ten cel środków/** | 5 |
RAZEM | 45 |
1.Prawidłowość i przejrzystość budżetu /czy budżet jest prawidłowo sporządzony, kompleksowy, czytelny czy są zachowane progi kwotowe zgodne z wnioskiem o powierzenie grantu w odniesieniu do zakresu rzeczowego zadania | 10 |
RAZEM | 10 |
Zasoby osobowe i doświadczenie wnioskodawcy /doświadczenie w realizacji podobnych zadań, kompetencje osób zaangażowanych w realizację zadania. | 5 |
Oferent, w ciągu ostatnich dwóch lat przed złożeniem oferty, zatrudniał minimum 4 osoby z niepełnosprawnością, w wymiarze co najmniej ½ etatu i nie krócej niż 6 miesięcy w odniesieniu do każdej z tych osób.*** | 5 |
RAZEM | 10 |
OGÓŁEM | 65 |
* weryfikowane na podstawie umowy najmu, bądź umowy przedwstępnej;
** weryfikowane np. na podstawie listów referencyjnych;
***weryfikowane na podstawie oświadczenia
- Komisja sporządzi listę złożonych ofert, z uwzględnieniem wysokości otrzymanych punktów i przedstawi ją Burmistrzowi do akceptacji.
- Ostateczną decyzję o wyborze realizatora podejmuje Burmistrz Nowego
- Od decyzji Burmistrza Nowego w sprawie rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert nie stosuje się trybu odwoławczego.
- Informacje na temat rozstrzygnięcia konkursu zamieszczone zostaną na stronie internetowej Urzędu Gminy Nowe www.gminanowe.pl (zakładka „Organizacje pozarządowe”), w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.gminanowe.pl (zakładka „Współpraca z organizacjami pozarządowymi”) oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Gminy.
Rozdział VII
Postanowienia końcowe
- Decyzja Burmistrza stanowi podstawę do zawarcia umowy z Oferentem, którego oferta została wybrana w konkursie. Umowa określi szczegółowe warunki realizacji, finansowania
i rozliczenia zadania. Umowa zostanie sporządzona według wzoru określonego w załączniku nr 3 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. z 2018, poz. 2057). Ramowy wzór umowy znajduje się na stronie internetowej Urzędu Gminy Nowe www.gminanowe.pl (zakładka „Organizacje pozarządowe”), w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.gminanowe.pl (zakładka „Współpraca z organizacjami pozarządowymi”) oraz można go otrzymać w Urzędzie Gminy Nowe. - Burmistrz Nowego może odmówić podmiotowi wyłonionemu w konkursie przyznania dotacji i podpisania umowy w przypadku, gdy okaże się, iż rzeczywisty zakres realizowanego zadania znacząco odbiega od opisanego w ofercie, podmiot utraci zdolność do czynności prawnych, zostaną ujawnione nieznane wcześniej okoliczności podważające wiarygodność merytoryczną lub finansową Oferenta.
- W przypadku rezygnacji podmiotu lub odmowy podpisania umowy przez Burmistrza Nowego z przyczyn opisanych wyżej, Burmistrz Nowego może podpisać umowę
z następnym na liście oferentem, bądź ogłosić nowy konkurs. - Oferent jest zobowiązany do stałej współpracy przy realizacji projektu, sporządzania
i składania sprawozdań z wykonania powierzonych zadań, w terminie i na zasadach określonych w umowie. Sprawozdanie należy sporządzić według wzoru określonego
w załączniku nr 5 do Rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego z dnia 24 października 2018 r. w sprawie wzorów ofert i ramowych wzorów umów dotyczących realizacji zadań publicznych oraz wzorów sprawozdań z wykonania tych zadań (Dz.U. z 2018, poz. 2057). Wzór sprawozdania jest dostępny na stronie internetowej Urzędu Gminy Nowe www.gminanowe.pl (zakładka „Organizacje pozarządowe”),
w Biuletynie Informacji Publicznej www.bip.gminanowe.pl (zakładka „Współpraca
z organizacjami pozarządowymi”) oraz można go otrzymać w Urzędzie Gminy Nowe. Wraz ze sprawozdaniem Oferent zobowiązany jest do złożenia wykazu wszystkich dokumentów potwierdzających poniesione wydatki. - Oferent, któremu zostanie powierzona realizacja zadań jest zobowiązany do:
1) zamieszczania we wszystkich drukach związanych z realizacją zadań (plakatach, zaproszeniach, regulaminach, komunikatach, itp.), a także w ogłoszeniach prasowych, reklamach, wykazach sponsorów, na banerach i własnych stronach internetowych przekazanych mu oznaczeń związanych z obowiązkiem informacyjnym w ramach projektu,
2) wyodrębnienia w ewidencji księgowej środków otrzymanych na realizację zadań.
Załącznik nr 2 do Zarządzenia Nr 427/2022
Burmistrza Nowego z dnia 20 grudnia 2022 r.
Opis oraz kalkulacja przewidywanych kosztów realizacji działania
Profilaktyka zdrowia psychicznego – realizowana w środowisku lokalnym
Profilaktyka zdrowia psychicznego realizowana w środowisku lokalnym- na terenie gminy Nowe. Działania skierowane w szczególności do osób niepełnosprawnych intelektualnie, seniorów oraz osób, które z różnych przyczyn mają utrudniony dostęp do przedsięwzięć realizowanych w regionie, a skupionych na profilaktyce prozdrowotnej- osoby zamieszkujące w miejscach słabo skomunikowanych, w znacznym oddaleniu od ośrodków realizujących ww. przedsięwzięcia, o uwarunkowaniach wynikających z jednostki chorobowej (na przykład osoby niewychodzące z domu, leżące).
Do zadań realizującego profilaktykę zdrowia psychicznego- specjalisty psychiatrii będzie należało prowadzenie indywidualnych oraz grupowych spotkań o charakterze profilaktycznym mających na celu podniesienie świadomości, wagi i konieczności podejmowania procesu leczenia, utrzymywania higieny psychicznej, umiejętności poszukiwania specjalistycznego wsparcia oraz reagowania na sytuacje kryzysowe. Zaplanowano 80 usług dla 25 osób (1 usługa-1 godzina). Forma świadczenia usług: własna działalność gospodarcza lub umowa cywilno-prawna. Trwałość działania określono na okres 7 miesięcy. Kalkulacja przewidywanych kosztów realizacji działania wynosi 18 400 zł.
[1] Zmiany do Ustawy ogłoszono w Dz.U. z 2022, poz. 1005,1079.
[2] Zmiany do Ustawy ogłoszono w Dz.U. z 2021, poz. 2490.