Podpisano umowę partnerską z gminą Leinefelde – Vorbis, okręgiem Birkungen

Dodano: 17 sierpnia 2016

14 sierpnia 2016 roku w niemieckiej miejscowości Birkungen podpisana została umowa partnerska pomiędzy gminą Nowe a gminą Leinefelde – Vorbis okręgiem Birkungen. Delegacja nowska liczyła 13 osób, w tym Burmistrz – Czesław Woliński, Przewodniczący Rady Miejskiej – Marek Słomiński i szef nowskiej OSP Jarosław Steinborn. Towarzyszył im zespół Cantores Novienses pod dyrekcją Eugenii Butyńskiej.  Podczas dwudniowej wizyty w Birkungen delegacja spotkała się z miejscowym Burmistrzem i Radnymi, zapoznana została  urokami okolicy oraz brała udział w obchodach jubileuszu 825-lecia Birkungen.  Burmistrz Nowego jest pod dużym wrażeniem w jaki sposób mieszkańcy Birkungen świętowali swój jubileusz. Ponad trzygodzinny program wypełniony był występami mieszkańców, lokalnych stowarzyszeń, organizacji, zespołów muzycznych i tanecznych.  Występy te świadczą o otwartości, dystansie do siebie  oraz  dużym kapitale społecznym.  W niedzielę, 14 sierpnia,  po Mszy Świętej, nastąpiło podpisanie porozumienia, któremu towarzyszył występ zespołu Cantores Novienses. Akt partnerstwa podpisali Marko Grosa- Burmistrz Leinefelde Worbis, Michael Apel – Burmistrz Okręg Birkungen oraz Czesław Woliński Burmistrz Nowego. Delegacja z Nowego przygotowała dla gospodarzy grawerowaną pamiątkę z okazji jubileuszu 825-lecia Birkungen oraz podpisania aktu partnerstwa a także drobne podarunki: torby, kubki, pudełka z regionalnymi, kociewskimi i nowskimi motywami.