Światowy Dzień AIDS

Dodano: 29 listopada 2013
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świeciu informuje, iż 1 grudnia jak co roku obchodzimy Światowy Dzień AIDS. Dzień ten ustanowiony został 27 października 1988 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. To dzień, w którym staramy się przełamać barierę strachu i wynikającej z niego stygmatyzacji w odniesieniu do osób seropozytywnych i chorych na AIDS. Jego obchody mają umożliwić organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym, jak również osobom indywidualnym zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także konieczność pomocy ludziom zakażonym HIV i chorym na AIDS oraz ich bliskim.
Najbardziej rozpoznawalnym symbolem corocznego święta stała się czerwona kokardka. Dlatego tez zwracam się z prośbą o włączenie się do obchodów Światowego Dnia AIDS – 1 grudnia i upowszechnienie „Czerwonej kokardki” – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS.
„Czerwona kokardka” to symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi. Symbolizuje poświęcenie i zaangażowanie w walkę z AIDS. Stanowi pierwszy krok na drodze upowszechnienia problematyki HIV i AIDS.
Każdego dnia na świecie zakaża się HIV ponad 7 tysięcy osób, a około 5 tysięcy umiera z przyczyn związanych z zachorowaniem na AIDS.
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od 1985 r. do końca września 2013 r. wykryto w Polsce 17 219 zakażeń HIV, jednak szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób, więc co druga osoba żyjąca z HIV nie wie, że jest zakażona i może nieświadomie zakażać innych. Wbrew obiegowej opinii, na ryzyko zakażenia HIV narażeni mogą być wszyscy – bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę.
Istotnym elementem profilaktyki HIV/AIDS jest wiedza o zakażeniu. Wiedza ta ma znaczny wpływ na jakość naszego życia: pozwala na lepszą kontrolę swojego stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zakażenia partnera lub partnerów.
Za Państwa pośrednictwem apelujemy przede wszystkim do osób podejmujących ryzykowne zachowania seksualne, zachęcając ich do odpowiedzi na pytanie: czy w moim życiu zdarzyło się coś, co mogło narazić mnie na zakażenie?
Poniżej zamieszczono przydatne linki i aktualne informacje z zakresu tematyki HIV/AIDS.
– www.aids.gov.pl/
EPIDEMIOLOGIA HIV/AIDS
Zakażenia HIV dotykają przede wszystkim osób młodych, a rozprzestrzeniają się głównie poprzez kontakty seksualne. Mimo pozornie coraz większej wiedzy nt. HIV/AIDS, brakuje świadomości, że problem HIV/AIDS może dotyczyć każdego. Wszystkie dane wskazują na pilną potrzebę prowadzenia działań popularyzujących bezpieczniejsze zachowania seksualne, oraz informowanie o konieczności poznania statusu serologicznego – zarówno własnego, jak i partnera. Wiedza o zakażeniu pozwala na dalszą kontrolę swojego stanu zdrowia oraz zmniejsza ryzyko zakażenia partnera (partnerów), a co za tym idzie ma znaczny wpływ na jakość naszego życia. Wspólną cechą epidemii na całym świecie jest fakt, że HIV dotyka głównie osób młodych.
Prawie 40% osób żyjących z HIV na świecie jest między 15 a 24 rokiem życia. W Polsce jest podobnie: 7% wszystkich zakażeń wykryto u osób poniżej 20 roku życia, zaś 47% wszystkich zakażeń HIV dotknęło osoby między 20 a 29 rokiem życia. Dominującą grupę (74%) wśród zakażonych HIV i chorych na AIDS w Polsce stanowią osoby w wieku produkcyjnym (20-49 lat).
Epidemia HIV/AIDS stworzyła w Polsce, tak jak na całym świecie, całkiem nową sytuację, wymagającą podjęcia odpowiednich kroków takich, jak: efektywna promocja zdrowia i zapobieganie zakażeniom, rozwój możliwości diagnostycznych i terapeutycznych, realizacja programów ograniczających skutki zdrowotne i społeczne epidemii, budowanie i rozwój organizacji społeczeństwa obywatelskiego.
HIV i AIDS w Polsce – dane od początku epidemii (1985 r.) do września 2013 roku
17 219zakażonych ogółem
co najmniej 5 920 zakażonych w związku z używaniem narkotyków
2 975 zachorowań na AIDS
1 225 chorych zmarło.
17 219zakażonych ogółem
co najmniej 5 920 zakażonych w związku z używaniem narkotyków
2 975 zachorowań na AIDS
1 225 chorych zmarło.
Według danych Krajowego Centrum ds. AIDS na Świecie (do 2008r.) zarejestrowano
33 mln (30-36 mln) osób zakażonych i 2 mln zgonów z powodu AIDS.
33 mln (30-36 mln) osób zakażonych i 2 mln zgonów z powodu AIDS.
W województwie kujawsko-pomorskim ogółem od początku rejestracji (tj. od 1985r) do końca czerwca 2013r. odnotowano 680 osób zakażonych HIV, 176 zachorowań na AIDS. Z powodu choroby zmarło 90 osób. W naszym województwie w I półroczu 2013r. zarejestrowano 25 nowo wykrytych zakażeń, 2 nowe zachorowania oraz 1 zgon. Dominują zakażenia HIV mężczyzn.
Więcej informacji szczegółowych na powyższy temat znajdziecie Państwo na stronie internetowej: www.pzh.gov.pl.
Informujemy, iż badanie w kierunku HIV można wykonać anonimowo i bezpłatnie w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych na terenie całego kraju.
Punkty to miejsca, w których klient może też liczyć na poradę doradcy. Doradca poinformuje klienta o przebiegu testu, interpretacji wyniku, oszacuje ryzyko zakażenia oraz co najważniejsze – ustali wraz z klientem, czy jest to dobry moment na wykonanie testu. Doradca będzie również towarzyszył podczas otrzymania wyniku, aby wyjaśnić jego znaczenie, rozwiać wszelkie wątpliwości, a w przypadku wyniku dodatniego wesprzeć i wskazać dalsze możliwości. Doradca powie, czy zachowania klienta były/są ryzykowne i omówi z nim inne, które będą bezpieczniejsze i zmniejszą ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami. Rozmowa z doradcą, podobnie jak testowanie, jest w PKD anonimowa i bezpłatna.
Adresy tych punktów znajdują się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS
BADANIA W KIERUNKU ZAKAŻENIA WIRUSEM HIV
można wykonać w:
– Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym funkcjonującym przy
Ośrodku Terapii Uzależnień i Uzależnienia ul. Szosa Bydgoska 1, Toruń
tel. 56 62 26 831 (badanie bezpłatne i anonimowe)
· wtorek 15.00 – 18.00
· piątek 14.00 – 18.00
– Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym funkcjonującym przy
Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy
ul. Kujawska 4 budynek E, pokój nr 6
(badanie bezpłatne i anonimowe)
Harmonogram dyżurów punktu znajduje się na stronie : pwisbydgoszcz.pl