Zostało niewiele czasu na złożenie wniosku o dodatek solidarnościowy

Dodano: 11 sierpnia 2020

Sierpień to ostatni miesiąc, w którym osoby uprawnione mogą złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy. W województwie kujawsko-pomorskim z tej formy pomocy skorzystało już ponad 10 tys. osób. Kwota wypłaconej w regionie pomocy wynosi niemal 13,3 mln. zł.

Dodatek solidarnościowy to realna pomoc dla osób, z którymi po 15 marca 2020 r. pracodawca z powodu COVID-19 rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony zakończyła się. Dodatek, który wynosi 1400zł można otrzymać maksymalnie przez 3 miesiące (w czerwcu, lipcu i sierpniu) jednak nie wcześniej niż za miesiąc, w którym został złożony wniosek.

To specjalne świadczenie trafiło już do niemal 181,6 tys. uprawnionych osób w Polsce. W województwie kujawsko-pomorskim oddziały ZUS w Bydgoszczy i Toruniu wypłaciły ponad 10 tys. świadczeń na kwotę niemal 13,3 mln. zł. Osoby uprawnione do dodatku solidarnościowego, które z różnych względów nie złożyły jeszcze wniosku, mają na to czas tylko do końca sierpnia. Jeśli nie złożą wniosku w tym terminie, to pieniędzy za sierpień już nie dostaną – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Wniosek o dodatek solidarnościowy, o symbolu EDS można złożyć wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem portalu Platforma Usług Elektronicznych ZUS. Tam też dostępna będzie informacja o przyznaniu bądź odmowie prawa do dodatku solidarnościowego – dodaje rzeczniczka.

Jednym z warunków otrzymania dodatku jest podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku, a także braku innego tytułu do ubezpieczeń społecznych lub zdrowotnego w ZUS czy KRUS.  Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy jest się zarejestrowanym w urzędzie pracy, jako osoba bezrobotna lub pobierająca stypendium bądź zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego, jako członek rodziny.

Świadczenie przysługuje również osobom już zarejestrowanym w urzędzie pracy, jednak jego wypłata oznacza zawieszenie zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

Krystyna Michałek

Rzecznik Regionalny ZUS